Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Autor

Wiadomość
 Tytuł: roleplayowe pytania początkującego (froob-noob)
PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 8:16 am 
Początkujący farmer

Na wstępie wyjaśnię, że zadaję noobowe pytania właśnie tu a nie w "newbie corner", bo zależy mi przede wszystkim na opinii doświadczonych roleplayowców. Być może ten temat posłuży wszystkim nowicjuszom.

Trafiłem na AO poszukując gry RPG, w której mógłbym z rozsianymi po świecie znajomymi brać udział w sesjach RP (ot, eskapistyczna potrzeba przeżycia przygody, ramię w ramię, w wirtualnym świecie), czyli właściwie LARPa w wirtualnej rzeczywistości. MMORPG taki musiał posiadać szereg czynników sprzyjających dobrej grze (lore, silnik gry, społeczność). Jak dotąd trafiałem wciąż na manczkinów, fragowców, albo mechanikę, która uniemożliwiała różnicowanie postaci, czy społeczne zachowania. Pierwszy kontakt pozwala sądzić, że Anarchy posiada te sprzyjające czynniki. Przeglądając różne fora AO znalazłem informacje nt ekip roleplayowych, skryptowania, czy choćby botów...

W związku z powyższym mam trochę pytań - ciekaw jestem Waszych opinii, sugestii, spostrzeżeń:

1. Jak dużą społeczność wśród aktywnych graczy stanowią RP-owcy?
Chodzi mi o to, jak często, zamiast normalnego spotkania "in character", będę słyszał teksty w stylu: "gun lvl?", "noob!", albo jak wiele postaci dookoła będzie się zachowywać jak szaleńcy z "28 days" strzelając do wszystkich i wszystkiego.

2. Czy istnieje jakaś grupa polskojęzycznych roleplayowców?
Mój angielski, hmm... kuleje. Czy mogę założyć, że (w świecie gry) język angielski nie dla wszystkich we wszechświecie jest lingua universalis i nie każda rasa/gatunek/cywilizacja/klan się nim posługuje, w związku z czym "in character" posługiwać się polszczyzną? W innej grze (Cantr II) zostało to nawet ciekawie rozwiązane: postacie, żeby się porozumieć gestykulowały, tworzyły wspólnie słowniki, chodziły z tłumaczami - wszystko "in character".

3. Czy rozwijając postać natrafię w końcu na fragowców?
Jakiś czas temu testowałem Shadowbane (ma bardzo zbliżony do AO interfejs, grafikę i funkcje) i gra wydawała się ciekawa do czasu gdy opuściłem oślą łączkę i trafiłem na niewidzialnych high-levelowych rzeźników hurtowo masakrujących niskolevelowe postacie. Mógłbym sobie rzecz tłumaczyć jakimś lore - "niebezpieczny świat, bogowie się gniewają", ale ciężko odgrywać rolę umierając kilka razy dziennie... na czkawkę? (mordercy byli niewidzialni a padało się od 1-2 ciosów).

4. Czy żeby cokolwiek osiągnąć w AO muszę być manczkinem, rozdzielającym punkty z arkuszem kalkulacyjnym pod ręką, byle wydajniej?
Ja po prostu nie lubię księgowości w RPG. Nie chciałbym się dowiedzieć, że nie mogę zrobić czegoś, co wynika z etosu mojej postaci tylko dlatego, że nie rozdysponowałem punktów postaci zgodnie z wyznaczonym wzorcem.

5. Co umożliwiają skrypty i boty? Czy te narzędzia mogą być pomocne w roleplayu? (np. uruchomienie gestykulacyjnej choreografii) Czy można stworzyć w ten sposób NPCa (np. postać, której zachowania i dialogi są oskryptowane), żeby jako Mistrz Gry przygotować sesję dla jakiejś ekipy?

6. Czy w AO można przypisać przedmiotom jakieś nazwy / funkcje widoczne dla innych graczy (np. kartka z notatką, broń o wymyślonej nazwie)?

to taki pierwszy rzut pytań ;)
pozdrawiam

... i dwa alty na RK4 ;)

Tytuł: Re: roleplayowe pytania początkującego (froob-noob)
PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 8:51 am 
Pr0 Farmer

ad 1. 0.1% populacji pewnie :P

ad 2. pytaj Anamelle - jej org jest rp - ale nie pl - ale po pl tez można :P

ad 3. chociaż tutaj są strefy gdzie nie można się pvp'ować to "czasem" trzeba do takiej iść :P

ad 4. TAK :twisted: , chociaż rp to możesz biegać na lvl 1 z byle gównem :P

ad 5. skrypty - nic szczególnego, emotki, teksty na chat, etc bzdury
boty - nie ma typowo rp - jak sobie napiszesz procedury (php, asp, java - zalezy od bota) to będą... bot działa na zasadzie pytanie odpowiedź, auto powiadamianie etc.

ad 6. można i nie można - można wyczarować na chat link do nieistniejącej broni/itemu... ale nikomu go nie przekażesz bo to tylko tekst (skrypt) ;)

PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 9:22 am 
NoLife

Muszę Cię rozczarować :).

Z jednej strony AO ma całkiem przyzwoite wsparcie dla RP, jest BARDZO dużo itemów, które dają tylko wygląd, w dodatku można je zakładać na zakładkę social, czyli możesz nosić dwa sety ekwipunku naraz, jeden daje statsy, drugi daje wygląd :).
Niestety niewiele jest roleplay'owców w AO.

1. Mało, 1-2% maks. Poza tym, nie spotkasz ludzi, którzy RPują podczas jakichś wypadów. Nie licząc wyjątków, RPowanie sprowadza się do eventów, które zwykle odbywają się w miastach. Kiedyś ARK (gracze pomagający innym graczom z błogosławieństwem FunComu) organizowali eventy typu śluby oraz specjalne eventy jak eskortowanie więźniów. Dzisiaj raczej tego nie widać.
2. No, z takich bardziej zaangażowanych w RP Polaków to znam tylko Anamelle na RK2, ale jej coś ostatnio też nie widać.
3. NIE. We wszystkich kluczowych lokacjach PvE albo nie da się PvPować, albo da się mając flagę (a żeby tą zdobyć trzeba zaatakować jakiegoś strażnika miejskiego). Jest kilka playfieldów na RK, gdzie ktoś Cię może zaatakować, ale są baaardzo rzadko odwiedzane. Są oczywiście lokacje stricte PvP, ale Tobie chodzi raczej o coś innego :).
4. Na dłuższą metę raczej tak. Bez "pomyślunku" nad swoją postacią, będzie ona po prostu gimpem. Ale nie jest tak źle, wystarczy że postępowałbyś zgodnie z poradnikami, żeby Cię ludzie nie wyśmiewali :).
5. Ta, skrypty umożliwiają użycie wszystkich komend typu "/", do których należą emotki, pisanie na czacie i kilka innych drobnostek.
Boty w AO wyglądają trochę inaczej niż w innych grach. Bot spełnia tu rolę raczej pomocnika czatowego. Tworzysz postać, która nie musi być online. Podpinasz pod nią bota i wpinasz ją na kanał (orgowy albo tej postaci) i postać ta oferuje usługi stricte chatowe :). A więc tak: da się napisać bota, który byłby mistrzem gry, zarówno na czacie (łatwo), jak i w "realu" (trudno).
6. Nazw normalnych przedmiotów się nie da. Ale można "tworzyć" nowe itemy, które istnieją tylko na czacie :P. A, można zmieniać nazwy plecaków :P.

Obrazek

PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 6:42 pm 
NoLife

Pipboy (!empty($user->lang['WROTE'])) ? $user->lang['WROTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'WROTE'))):
6. A, można zmieniać nazwy plecaków :P.

Czy numer z Large Backpack jest ciagle smieszny? :D

PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 9:55 am 
Doświadczony farmer

Już Ci inni odpisali kompetentnie na Twoje pytania. Od siebie dodam tylko, że najlepszy RP i najlepsze do niego środki widziałem w Ultimie Online. Gra ma jakieś 10 lat i graficznie wygląda pixelowato, ale za to można w niej pisać książki, dekorować dom układając kilkaset przedmiotów, co często świetnie wygląda, robić sery z mleka, uprawiać roślinki, zabić kogoś i uciąc mu głowę i dużo innych rzeczy. Nie ma leveli, ale są skille (Swordsmanship, Magery, Carpentry, Blacksmith i podobne) które wzrastają wraz z ich używaniem do momentu, kiedy skuma skillpointów dojdzie so skillcapa. Gra się na którymś z freeshardów, listę można przeglądać przez UOGateway. Na niektórych shardach wyrzucają za brak RP i niektóre mogą być po Polsku. Jeśli w opisie jest "PvP, no Trammel, no Age of Shadows" to można sobie odpuścić - tam grają tylko psychopaci i kolekcjonerzy głów. Grałem w to ileś lat temu i od tego czasu wyszło kilka dodatków i sporo się pozmieniało. Ludzie odeszli do innych gier, shardy pozamykali i tak dalej, ale coś tam związanego z tą grą dzieje się dalej. Żeby w to grać potrzebujesz klienta, który sam się spatchuje i przydają się programy "UO Auto Map" oraz "UO Gateway". To tyle na temat najlepszego MMORPG w jakie grałem.

Wracając do AO:
1) Ciemość widzę. Ta gra polega na klepaniu leveli, zdobywaniu przedmiotów i gimnastyce przy ich zakładaniu nazywanej twinkowaniem.

2) Istnieją polskojęzyczne organizacje i pomagają nowym, ale jesli tam jest jakiś RP, to raczej z nudów.

3) Jeśli nie chcesz, to nie natrafisz na fragerów, a jeśli nawet, to bardzo rzadko. Mnie w tej grze przez dwa lata gracze zabili tylko kilka razy i wszystkich mógłbym uniknąć (nie pchać się na pole z wieżami Notum, nie atakować kogoś z gwiastkami wokół nicka itp.) Oprócz tego, że PvP jest dla tych, którzy chcą, to są teś ograniczenia levelowe. Walczyć można tylko z kimś z levelem o jakieś 30% wyższym, lub niższym, więc powerabuse jest poważnie ograniczony. Dziwi mnie, że niby gra się nazywa Anarchy Online, a PvP można łatwo uniknąć.

4) W poradnikach profesyjnych jest napisane, w co należy dawać punkty. Zazwyczaj na każdym levelu maksuje się ważne skille, na które starcza IP (np główny skill do broni, nanoskille do najważniejszych dla danej profesji programów itp). W tej grze o sile postaci decyduje itemizacja. Poczytaj sobie jakiś poradnik o twinkowaniu, od tego aż boli głowa. Zakłada się jedne przedmioty, żeby mieć dość skilli do założenia innych przedmiotów i dopiero z nimi ma się dość skilli, żeby założyć ten przedmiot, który postać ma docelowo nosić i tak kilka razy. Niektórych przedmiotów nie da się zdobyć samemu i trzeba mieć pomoc jakiegoś hilevela, lub twinka. Oprócz tego o dla nowego gracza problemem jest kasa na nawet podstawowe przedmioty (problem rozwiązuje poradnik o rollowaniu przedmiotów w clicksaverze celem odsprzedaży innym graczom). Twinkowanie jest jednak dla tych, którzy potrafią, chca i mają kasę. Na levelach tak powiedzmy do 100 można mieć kiepski sprzęt, na przykład zbroje i broń z zabitych mobków i nanoprogramy o QL niższym od Twojego levelu, ale wtedy zyskuje się złą sławę i można wręcz wylecieć z drużyny. Żeby grać w AO trzeba być chociaż trochę powergamerem i przynajmniej raz na jakiś czas przysiąść nad odgimpianiem postaci. Daje to jednak trochę satysfakcji. Co do biegania postacią lvl 1 w celach RP, to niby można, ale to się szybko stanie nudne.

5) Do RP służą skrypty. Mi to nigdy nie było potrzebne, ale robi się makro, do którego skrót jest na pasku i po naciśnięcu makra postać je wykonuje. Dostępne jest polecenie delay do robienia pauz między poleceniami, kilka słów wypowiadanych na głos (attack, run i tym podobne), polecenie wypisania tekstu na konkretnym czacie (np Vicinity - słyszą wszyscy w pobliżu), oraz kilkadziesiąt gestów i kilkusekundowych sekwencju ruchów. Makrami nie można odpalać perków, nanoprogramów i ataków. Jeśli komuś chce się w to bawić, to mogą nawet zabawne rzeczy wyjść.

6) Niestety nie można (za wyjątkiem zmieniania nazw plecaków). Jest też ograniczenie na 10 przedmiotów, które można mieć w mieszkaniu, nie można upuszczać większości rzeczy na ziemię, bo ktoś narzekał na lagi, nie można podnosić z ziemi czegoś, co tam położył ktoś inny. Generalnie jeas dużo bezsensownych ograniczeń.

PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 12:19 pm 
Sołtys

jak myslicie? dal sobie juz spokoj czy jeszcze za malo go wystraszyliscie ?:D

Rimor Enforcer 150/nie pamietam/nie mam pojecia

PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 12:44 pm 
Doświadczony farmer

b00! :twisted:

PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 12:59 pm 
NoLife

No, może RP jest do d**y, ale czat PRK oferuje i tak o wiele lepszą zabawę :D :D

Obrazek

PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 3:26 pm 
Pr0 Farmer

RP w AO jest bardzo dużo ale jedyny archetyp jaki się odgrywa to farmer :)

Muszę się zgodzić z Sawikiem, jak gra ma być czymś więcej niż klepaniem lvl to tylko Ultima. Ale AO na tle innych i tak wygląda całkiem nieźle jesli chodzi o swobodę działania, wyglądania itp.

Narodziny wirtualnego emo - totalitaryzmu :) w Kropkańskiej Republice Ludowej (People's Republic of Kropka - PRK) :)

PostNapisane: Wt kwi 14, 2009 2:24 am 
Początkujący farmer

heh, nie jest łatwo mnie wystraszyć. Zacząłem rozgryzać AO, bo mnie urzekło. Zwłaszcza siedzenie na wielkich kościach przysypanych piaskiem i obserwowanie pustynnych burz (chociaż mojemu androidowi zgrzyta potem w serwomotorach). Odjazd.

Na razie sprawdzam sobie Engineera, Adventurera, Fixera i Agenta - z czym to się je... i mam wrażenie, że spokojnie można połączyć RP z twinkowaniem (o ile bycie najlepszym mieści się w obszarze ambicji postaci).
Przyjemne jest zróżnicowanie cech i umiejętności profesyjnych. Takie specjalizowanie się w odrębnych dziedzinach wymusza w pewien sposób współpracę i społeczne zachowania.

... i na razie natykam się czasem na postacie odgrywające ciekawe role. Moja agentka została nawet zarażona ideą stworzenia trzeciej frakcji, niezależnej od klanów i OT.

... i dwa alty na RK4 ;)

PostNapisane: N cze 14, 2009 3:59 am 
Farmer małorolny

Cześć.
Odpowiadam po paru miesiącach dopiero (oops). Byłam zajęta w realu (złamana ręka, koniec roku szkolnego itd, długo by opowiadać.)

A więc w skrócie:
Jest wiele sposobów, żeby zacząć roleplayować. Po pierwsze można złapać kontakt z community. Na Rimorze mamy kilka botów do tego:

/tell Nrpb !addmember
Zasubskrybuje cię do chat bota. Jest to 100% pogawędka RP. Ostatnio się LTC tam widuje.

/tell Rpnet !manage
Tu możesz zasubskrybować roleplayowy infonet (RPnet). Daje on informacje o eventach, kiedy LTC się logują, itd itd w postaci krótkich informacji.
AARP to chatbot dla roleplayowców, w którym można sobie porozmawiać OOC (czyli normalnie, nie roleplayując. Dobre miejsce, żeby się czegoś dowiedzieć od innych graczy bez konieczności używania głupich podwójnych nawiasów.)

/tell Anamelle Ratunku pomocy RP szukam.
Chyba nie muszę tłumaczyć ;)

Co jeszcze oprócz społeczności? Jeśli zobaczysz postać w grze z niebieskim imieniem i po kliknięciu otwiera ci się okno trade... to to jest ARK, nie NPC. Bądź grzeczny, zagadaj (nie musisz wcale odgrywać księcia Iwana z krainy Hugruludu, wystarczy, że nie wspomnisz nic o grze, a więc pytania w stylu: "Jak ci się podoba ta gra?" "A czemu masz niebieskie imię?" raczej tu odpadają.)

Po co zagadać? Bo warto. To będzie albo LTC (postać grana przez ARKa, tzw. Long Term Character) albo będzie to postać, która właśnie szuka kogoś do eventu (kto wie, może właśnie poprosi cię o pomoc w raidzie na jakiś konwój itp.)

Cóż, mam nadzieję, że moje wywody na coś się komuś przydadzą, nawet jeśli OP już być może nie gra. Jak mi się coś przypomni to dopiszę.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]