Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Autor

Wiadomość
 Tytuł: Krotkie zasady RolePlay w AO a'la Sparth
PostNapisane: N lut 05, 2006 12:16 pm 
NoLife

Poniewaz przymiezamy sie do rozegrania pierwszego scenariusza RP w swiecie Anarchy Online, na poczatek warto by spisac kilka ogolnych zasad odnosnie RolePlay. W zasadach uzylem kilku sformulowan z papierowego RPG (Warhammer, D&D). Postaram sie w najblizszym czasie stowrzyc krotki slowniczek RP (bedzie wtedy latwiej osobom bez doswiadczenia RPG).

Zasada nadrzedna: Dobra zabawa! (jesli uwazasz ze RP Cie nudzi to sobie odpusc, szkoda czasu twojego i innych graczy:)

Dekalog gracza (BG):
1. Sluchaj mistrza gry
2. Graj zgodnie z postacia ktora stworzyles (badz w roli np grajac biurokrata nie atakuj pierwszy lub grajac zolnierzem nie wiej gdzie pieprz rosnie na widok pierwszego lepszego przeciwnika)
3. Poniewaz poruszamy sie po Rubi-Ka, a nie wspolczesnej Ziemi zapomnij o calym slownictwie ktore nie pasuje do konwencji (czyli np Elo, Ziom, Yo itp)
4. Zapomnij o skrotach, ktore dla ulatwienia stosujesz w normalnej grze (np. afk, brt, mob, boss, dyna, 2he, pere itp.) Jesli musisz cos zalatwic w RL napisz np ze twoja postac musi odpoczac+daj znac MG na priv ze idziesz afk i podaj okreslony czas twojej nieobecnosci)
5. Nieoszukuj. Jesli MG zalozyl jakies ramy przygody, nie naginaj ich lub nie obchodz. Psujesz zabawe sobie i innym.
6. Staraj sie byc w roli. Jesli robisz jakas bardziej skomplikowana czynnosc (np fixer hackujacy terminal) probuj opisac ta czynnosc, jesli to mozliwe uzyj tez gotowych gestow z gry.
7. Badz pomyslowy, smieszny, ciekawy itp. Druzyna skladajaca sie z samych nudziarzy daleko nie zajedzie :)
8. Staraj sie szybko reagowac tak by przygoda nie trwala wieki :)
9. Nieutrudniaj zycia MG i BN szukajac w ich scenariuszu za kazdym razem dziuryw w calym. Poprostu graj, nie badz zlosliwy.
10. Poniewaz gra nie przewiduje mozliwosci animacji twarzy, uzywaj emotikonow by pokazac mimike.

Dekalog Mistrza Gry (MG):
1. Badz kreatywny, twoje przygody maja byc ciekawe, a nie poraz n-ty koncentrowac sie na zabiciu glownego potwora.
2. Badz elastyczny, jesli gracze wybiora jakas droge ktorej nieprzewidziales to nie staraj sie za wszelka cene zawrocic ich z stamtad. Dopasuj sie.
3. Badz konsekwenty, jesli cos powiedziales na poczatku przygody, nie mozesz tego zmienic na koncu (no chyba, ze znajdziesz naprawde dobre wytlumaczenie tego)
4. Nieoszukuj graczy, jesli cos im sie nalezy (np informacja czy przedmiot) to im to daj.
5. Badz neautralny, niefaworyzuj niektorych graczy.
6. Jesli przygoda zaklada na koncu jakies nagrody dla graczy, rozdziel je nagradzajac postacie ktore np. najlepiej sie wczuly w role.
7. Sluchaj sugestii BN.
8. Jesli musisz na chwile odejsc od komputera poinformuj o tym graczy i BN, i jesli to mozliwe podaj przyblizony czas twojej nieobecnosci.
9. Staraj sie szybko rozgrywac przygode (jelsi pozwola na to gracze), tak by nie trwala wieki, a czas gdy sie cos dzieje byl rozdzielony okresami potwornej nudy.
10. Sprawy nie rozstrzygniete powierzaj losowi (rzut moneta lub roll).

Trzy zasady dobrego Bohatera Niezaleznego (BN):
1. Sluchaj MG
2. Badz w roli, pomogaja badz przeszkadzaj BG w zaleznosci od tego co zaklada scenariusz
3. Badz cierpliwy, czasami moze minac kilkanascie minut zanim gracze i MG pojawia sie w momencie lub miejscu kiedy Ty wkraczasz do gry (jesli jednak uwazasz ze wleka sie ponad standardz, zwroc uwage MG na priv)

Zasady sa propozycja i mam nadzieje ze w 90% nie wyladuja w koszu :)
Sami ocenimy w praktyce czy sa wlasciwe i czy czegos nie brak w nich.
A wiec zapraszam do dyskusji :)

Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 6:15 pm 
Wanna-Be Farmer

ale przymierzacie sie w realu czy na forum sesje chcecie otworzyc ?

Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 6:18 pm 
NoLife

Zbikers (!empty($user->lang['WROTE'])) ? $user->lang['WROTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'WROTE'))):
ale przymierzacie sie w realu czy na forum sesje chcecie otworzyc ?

przymierzamy sie do sesji RPG w AO, w czasie gry

Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 8:58 pm 
Wanna-Be Farmer

hmm takiego to jeszcze nie gralem ;] grac rpg w mmorpg'u ;] ale moze byc ciekawie :) od dobrych 6 lat w papierowki siekalem kilka razy sesje na forach ;] calkiem fajnie chetnie bym sprobowal takiej odmiany z wami :)

Tytuł:
PostNapisane: N lut 05, 2006 11:00 pm 
Doświadczony farmer

Zbikers (!empty($user->lang['WROTE'])) ? $user->lang['WROTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'WROTE'))):
hmm takiego to jeszcze nie gralem ;] grac rpg w mmorpg'u ;] ale moze byc ciekawie :) od dobrych 6 lat w papierowki siekalem kilka razy sesje na forach ;] calkiem fajnie chetnie bym sprobowal takiej odmiany z wami :)

masive multiplayer online ROLE PLAY game

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 12:21 am 
Wanna-Be Farmer

no dobrze wiem co ten skrot oznacza ale wiesz mmorpg to glownie bieganie i zabijanie jakichs mobow albo robienie malo interesujacych misji ktore glownie polegaja na zabiciu kogos tam a RP to dla mnie cos wiecej ;]

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 5:15 am 
Doświadczony farmer

Zdziwilo mnie twoje zdziwienie (ale to brzmi, hm...) "grac rpg w mmorpg'u ;]" Mi sie wydaje, ze to zadne zaskoczenie nie powinno byc.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 5:26 am 
Farmer z przyczepką

Woolf ale Zbikowi chodzilo o takie rasowe RPG z duzych liter gdze do grania masz (albo nie) karty postaci rzucasz kostkami aby zobaczyc czy Twoja akcja sie powiodla itp a nie rpg rozumiane przez Ciebie jako cRPG ;)

poprawcie mnie jesli sie myle:)

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 5:57 am 
Doświadczony farmer

rpg to dla mnie role play , bez zasad typu: rzuc 8 a a nie przytniesz sobie pisiora rozporkiem po odcedzaniu kartofli (btw to by byl critical hit :P)

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 8:25 am 
Farmer małorolny

Wulf, zabiłeś mnie tym przykładem, ale ogólnie się zgadzam :D

Generalnie w AO są dwa rodzaje RP:

1. Bycie w roli. Ciągle. Tzn, jak widzicie Anamelle np. w Neuters popijającą piwo z grupą osób to jest moja postać, nie ja. Ja prawie cały czas odgrywam Anamelle (wiem, hardcore). Większość ludzi wczuwa się w rolę zależnie od okazji, np w czasie imprezy.

2. Eventy. Sa to zaplanowane akcje ze scenariuszem, BNami, może być Mistrz Gry, ale nie musi. ARKowie czasem robia takie eventy. Trzeba miec szczęście, żeby na nie trafić.

Oba te rodzaje RP składają się na cały ten bardzo skomplikowany świat AO.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 3:14 pm 
Początkujący farmer

WuLF (!empty($user->lang['WROTE'])) ? $user->lang['WROTE'] : ucwords(strtolower(str_replace('_', ' ', 'WROTE'))):
rzuc 8 a a nie przytniesz sobie pisiora rozporkiem po odcedzaniu kartofli

Ty się śmiej. System RP FATAL. Ma zasady dotyczące gwałtu (z rozbudowanymi tabelami), załatwiania potrzeb fizjologicznych (czy i kiedy możesz), ciąży, czy choćby sztandarowy przykład: 20 atrybutów, każdy losowany metodą (4d100/2)-1 czy jakoś tak. Co więcej, postać opisują też m.in. statystyki "przeciętna ilośc słow na minutę" i "maksymalna ilośc słów na minutę". Pierwsza może być wższa od drugiej, a co.

[ Dodano: 2006-02-06, 15:22 ]
Tu macie wiecej o FATAL, czy tez jak każą się nazywać, "Fantasy Adventure To ADult Lechery"

Recenzja (uwaga na język).
Oficjalna strona, tylko dla tych o mocnych nerwach i żołądkach.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 6:46 pm 
Wanna-Be Farmer

hehe jakie byl cyberpunk ciagle zyje ;] dobre 3 lata w cybera ciołem ;] ale nasz mistrz gry nas oposcil i jestem na glodzie

a co do RP w grach typu AO to ja nie mam o tym wogole pojecia nigdy sie z czyms takim nie spotkalem ale poniewaz ogolnie lobie RPg to mam nadzieje ze to bedzie ciekawe doswiadczenie

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 7:51 pm 
Farmer małorolny

Ja zawsze wolałam dobrą historie od turlania kostek. W AO mamy o tyle lepiej. że większość "losowych" rzeczy (walka, loot, itp) jest wbudowana w engine gry.

Byłam, np na eventach, gdzie ktoś rozdał ludziom klucze do wylosowanej wcześniej misji i naszym zadaniem było znależć kogoś w środku (to była dłuższa historia, której tu nie będę opisywać). Tak więc mieliśmy i walkę i odgrywanie ról. Pvp tez moze byc wbudowane w wasz event (ja tego nie robię, bo nie lubię pvp).

Jest naprawdę wiele możliwości w grze. Wymaga to tylko trochę planowania i przygotowań.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 06, 2006 9:18 pm 
Wanna-Be Farmer

to wyżej to moje ;)

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 07, 2006 12:54 am 
Farmer z taczkami

Miałem dziś okazje odbyć ciekawa rozmowę w AO w trakcie której dowiedziałem się, ze migam się od RolePlay. Szczerze mówiąc zaskoczyło mnie takie postawienie sprawy (jak można unikać robienia czegoś co robi się dobrowolnie?), wiec poczułem się wywołany do tablicy i spieszę wyjaśnić jaki jest mój punkt widzenia na RP.

[UWAGA - to nic osobistego. Po prostu mam nadzieje, ze to co napisze pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Nie wytykam palcem nikogo konkretnego, nie krytykuje innych sposobów zabawy - jeśli nie jest napisane inaczej każde zdanie poniżej jest wyrazem mojego własnego poglądu na sprawę, który nie każdemu musi się podobać.]

Przede wszystkim wyjaśnię, ze rozumiem role playing dokładnie tak jak w słowniku - dla mnie jest to odgrywanie roli. A skąd wiem co jak mam odgrywać? To zależy od okoliczności:
a) czasem GM informuje mnie o scenariuszu i mojej roli w nim. Wówczas zapominam o sentymentach i gram to w czym zostałem osadzony. To oznacza pewne poświęcenia wiec np. jeśli GM uzna ze moja postać pasuje na urzędnika OmniTek Corp. to chowam do kieszeni wyznawane codziennie idee klanu i gram w roli Omni.
b) gdy nie ma GM gram sobie sam - ot, taki pracownik biurowy Firmy, który jakimś dziwnym zrządzeniem biurokratycznej machiny został wysłany z ważnym zadaniem dostarczenia/odszukania/spotkania/unieszkodliwienia. Jako rodowity Ateńczyk popieram Clan. Jako pracownik Firmy wiem, racje ma zawsze szef, co oznacza ze czasem trzeba współdziałać z OmniTek (cos na zasadzie farmera - skoro już jest tu krowa, to trzeba ja wydoić!). Cokolwiek robię - robię to dla dobra Firmy. A dobro firmy dobrem pracowników! 8)
c) w 95% pozostałych sytuacji nie odgrywam niczego i nikogo poza samym sobą.
I już słyszę okrzyki "Aha, winny! Unika RP!". No cóż... :? Szczerze? mam wrażenie ze niektórzy trochę przesadzają. Udział w Rp events "na sile" to nie jest to co ja lubię. Nie bawię się w RP 'bo akurat teraz jest'. Imho do RP trzeba mieć:
- czas (żeby w połowie nie powiedzieć "O sorry, mama wola na kaszkę!" i być może tym samym popsuć innym cala zabawę)
- nastrój (to ma być zabawa, a nie sprawdzian w szkole)
Co z tego ze polecę do Newland "bo tam jest teraz event"? Nie wiem jaki jest background, nie mam akurat pomysłu na role, nie wiem czy za 20 minut nie będę musiał wyjść z domu. I co, i tak mam brać udział w RP? Po co? Żeby cos komuś pokazać? A może w oczekiwaniu ze będą dawać leet pet'y za sama obecność? Z całym szacunkiem, ale takie zachowanie to nie byłby RolePlaying tylko pozerstwo.
Prawdziwe Role Playing to przyjść (nie przybiec czy przylecieć Yalma!) na takie spotkanie przygotowana postacią (historia, imię, ubiór, przedmioty, znajomi 'in charcter') i powiedzieć do postaci stojącej obok burmistrza (koniecznie postać drugoplanowa, a nie jakaś wielka gwiazda) np. tak "Dzień dobry, nazywam się Martin Lex i jako pracownik działu prawnego reprezentuje Firmę. Niniejszym wręczam Panu w obecności świadków wezwanie do stawienia się w sadzie w charakterze oskarżonego na rozprawie o molestowanie sksulane jednej z pracownic (lub pracowników) Firmy podczas dorocznego spotkania integracyjnego, które miało miejsce we Wtorek w zeszłym tygodniu w Harry's Beach Hotel."

Te dwie-trzy minuty by wystarczyły.
Następnego dnia pojawiły by się w prasie plotki i komentarze. Być może dałoby się zorganizować jakiś faktyczny proces? A może akcja poszłaby w stronę fałszywych oskarżeń? Może to byłaby prowokacja OmniTek, a może faktycznie cos się stało, ale Neutralni nie będą chcieli się przyznać?
Możliwości jest dużo, ale dla mnie bezpośredni udział mógłby się ograniczyć do tych dwóch, trzech minut...

I to jest dla mnie o wiele lepsze niż siedzenie na postaniu i słuchanie o rzeczach które mnie nie dotyczą. Bo cóż mnie, pracownika Firmy obchodzą poglądy człowieka mieniącego się być burmistrzem Newland, rdzennie klanowego miasta które prędzej czy później odzyskamy? Mniej niż zero! No, chyba ze Zarząd Firmy wyda mi inne polecenia... 8)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona